O mnie

< Powrót

Nazywam się Joanna Sztyrak i pochodzę z Leżajska, gdzie ukończyłam Liceum Ogólnokształcące na profilu biologiczno – chemicznym.

W 2017 roku ukończyłam sześcioletnie studia magisterskie na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obroniłam pracę dyplomową „Konserwacja ikony unickiej z przedstawieniem Chrystusa ustanawiającego Eucharystię z uwzględnieniem etycznego aspektu konserwacji ikon”.

W trakcie studiów i po ich ukończeniu pracowałam przy licznych realizacjach konserwatorskich w zakresie malarstwa ściennego i sztalugowego raz przy pełnej rekonstrukcji niezachowanej polichromii. (m.in. Bazylika Mariacka w Krakowie, Kościół Farny w Leżajsku,  ikony ze zbiorów Oddziału Sztuki Cerkiewnej w Łańcucie, obrazy ze zbiorów Bazyliki Mariackiej w Krakowie, ikona ze Zbiorów Muzealnych KUL)

Poza programem studiów ukończyłam specjalistyczne kursy:

  • kursy introligatorstwa (podstawowy i zaawansowany)
  • kurs konserwacji dzieł sztuki na podłożu papierowym
  • kurs kaligrafii historycznej w różnych stylach (poziom zaawansowany)

 

W ramach pracowni artystycznej wykorzystuję umiejętności tworzenia technologicznych kopii dzieł sztuki z wykorzystaniem technik pozłotniczych i historycznych receptur malarskich (tempera na drewnie, papierze, pergaminie, olej, akwarela, gwasz). Wykorzystuję kaligrafię historyczną i współczesną oraz iluminatorstwo w pracach typu: dyplomy, podziękowania, zaproszenia, certyfikaty, listy gratulacyjne itp.- czyli wszędzie tam, gdzie pożądana jest wyjątkowa estetyka i klimat dostosowany do rangi wydarzenia.

Zajmuję się nauczaniem kaligrafii i iluminatorstwa z zastosowaniem technik pozłotniczych.

 

Inspiruje mnie Natura, dawne wierzenia i zwyczaje różnych europejskich kultur, nasza rodzima ludowość. Kocham mgły, drzewa, mech, szum traw na łąkach i popołudniowe krakanie gawronów. Staram się, by moja twórczość  była tego pełna.

 

Fotografuję; głównym motywem moich prac są krajobrazy oraz autoportrety wplecione w krajobraz.

Tworzę również autorski projekt fotograficzno- malarski pod hasłem “Tam, gdzie pasą się Mgły”. Pełno w nim tego, czego w zabieganym, miejskim świecie brakuje: spokoju, ciszy, mgieł i lasów.

Moje zdjęcia znajdują się w miesięczniku National Geographic (nr 2/2015) oraz na okładkach płyt muzycznych „Choice” oraz „Faith” jazzowego muzyka, Pawła Wszołka.

WYSTAWY:

 

2022 – wystawa indywidualna “Klangor” – Kraków, Galeria 2 Światy
2021- wystawa zbiorowa “Światy (nie)możliwe”- Warszawa
2021- wystawa zbiorowa “Triangulum”- Czeladź
2020- wystawa zbiorowa “Triangulum”- Łódź
2017- wystawa zbiorowa prac inspirowanych twórczością Jana Stanisławskiego- Kraków
2016- wystawa indywidualna “Sto mil Ciszy”- Leżajsk
2012- wystawa indywidualna “Szept Duszy”- Leżajsk
2009- wystawa indywidualna “Spojrzenia”- Leżajsk

Inkaust Pracownia Artystyczna - O mnie